Giełda kryptowalut Coinbase

Emerytura za Litecoiny

Od listopada 2014 przeprowadzamy eksperyment emerytalny z kryptowalutą Litecoin. Sprawdzamy czy jest możliwość samodzielnie odkładać na emeryturę z pominięciem ZUS-u. Comiesięczna kwota inwestycji na emeryturę to 5 % minimalnego wynagrodzenia brutto w Polsce.

Co miesiąc wszystkie dane aktualizowane są w tabeli. Aktualny wynik inwestycji można zobaczyć także na wykresach:

Edit 30-11-2020

Wprowadzona została dodatkowa zasada: nie robimy zakupów w danym miesiącu, jeżeli obecna cena LTC jest dziesięć razy większa od średniej ceny zakupu Litecoina.

Z przeprowadzonej symulacji wychodzi, że gdyby stosować tą zasadę od samego początku, to suma zaangażowanego kapitału zmniejszyłaby się aż o 4287,50 zł a zysk zmniejszyłby się tylko o 1542 zł, przy całym zysku na poziomie 70 tys. daje to tylko 2% różnicy. Przy okazji średnia cena zakupu byłaby ponad dwa razy mniejsza, co daje dwa razy większą stopę zwrotu.

23 komentarze do wpisu „Emerytura za Litecoiny”

 1. Pingback: Wietrzenie magazynów, sprzedałem wszystkie kryptowaluty – Blog o inwestowaniu
 2. Cześć, mam pytanie z innej beczki.
  Gdzie kupujesz LTC? Cały czas korzystasz z jednego miejsca i używasz do tego sprzętowego portfela?

  Odpowiedz
 3. Dlaczego nie zrealizowałeś zysków w styczniu 2017? Z pewnością doskonale wiedziałeś że to końcówka bańki i po kilku miesiącach odkupisz po dużo niższej cenie.
  Kwoty robią wrażenie, szczególnie przy tak nieznaczącej inwestycji w skali miesiąca.

  Odpowiedz
  • Bo nie wiedziałem, nie mam szklanej kuli i nie znam przyszłości, a to jest eksperyment na lata.

 4. Proszę jednak pamiętać że nie wszyscy są informatykami, wielu z czytających są jeszcze z czasów analogu – stąd taki formularz w “samouzupełniającym się” excelu trudno zbudować. Ciekawe czy ktoś potrafi stworzyć taką stronę (?) portal (?) dla Bitcoin Cash.

  Odpowiedz
 5. Nie zgodzę się z tym, po prostu potrzebowałem pomocy przy wpisaniu niektórych funkcji. Jak na razie sukcesywnie odkładam w interesujące krypto i w miarę % zysków idzie do góry.

  Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów 🙂

  P.S. Sugerowałem się Pana doświadczeniem i zainwestowałem w LTC, jestem bardzo zadowolony.

  Odpowiedz
 6. Czy waluty o niskiej cenie (załóżmy poniżej 5 USD) ale o sporej dziennej kapitalizacji, (pierwsze top 20-30 z listy Coinmarketcap.com) będą potencjalnie dobre do tego typu projektu? Jest kilka walut które są wyceniane na kilkanaście centów, a znajdują się w pierwszej 20 i nad nimi się właśnie zastanawiam.

  Po za tym to bardzo fajny pomysł na inwestycję, dzięki.
  A plik w Excelu 20 minut robiłem, więc panowie nie marudźcie tylko do roboty 😉

  Odpowiedz
  • Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć które waluty będą dobre. Sama kapitalizacja może nie wystarczyć. Najlepiej jakby to były tanie niedoceniane waluty z dużym potencjałem.

 7. Witam, przeglądam wykres i bardzo mi się podoba podejście do tego tematu. Wszystko ładnie odwzorowane, wiadomo na czym się stoi. Sam trochę próbuję inwestować w kryptowaluty i chciałbym również prowadzić księgowość na takim wykresie. Czy mogę prosić, aby mnie poinstruować jak zrobić podobną tabelę? Próbuję tworzyć te funkcje w exelu ale niestety nie daję z tym rady. Pozdrawiam i życzę sukcesów 🙂

  Odpowiedz
  • Jeżeli próbujesz inwestować w kryptowaluty a nie potrafisz zrobić prostej tabelki w excelu to kiepsko widzę te Twoje inwestycje.

Dodaj komentarz