Giełda kryptowalut Coinbase

Emerytura za Litecoiny

Od listopada 2014 przeprowadzamy eksperyment emerytalny z kryptowalutą Litecoin. Sprawdzamy czy jest możliwość samodzielnie odkładać na emeryturę z pominięciem ZUS-u. Comiesięczna kwota inwestycji na emeryturę to 5 % minimalnego wynagrodzenia brutto w Polsce. Litecoiny kupujemy przeważnie na giełdzie kryptowalut Binance.

Edit 30-11-2020

Wprowadzona została dodatkowa zasada: nie robimy zakupów w danym miesiącu, jeżeli obecna cena LTC jest dziesięć razy większa od średniej ceny zakupu Litecoina.

24 komentarze do “Emerytura za Litecoiny”

 1. Raczej tak się na emeryturę nie zbiera że wpłacasz tylko wtedy kiedy Ci się to kalkuluje. Jeżeli ma to być eksperyment symulujący odkładanie w Zusie to powinno sie wpłacać co miesiąc mimo wszystko. Ewentualnie można kupić litecoiny zaraz jak ich cena spadnie, za sumę składek z miesięcy w których nie kupowałeś. Co tylko jak cena już nie spadnie do zakładanej przez Ciebie – wiem, że mało realne, ale jednak możliwe ? No i jeszcze druga kwestia – jak ma oszczędzać ktoś kto się nie zna na wykresach i cyklach kryptowalut.

  Odpowiedz
  • Wyniki tej symulacji są ściśle związane z aktualnym kursem kryptowaluty. Inne wnioski wyciągniesz z niej na szczycie hossy a inne w dołku. Nikt nie wie jaki będzie kurs ltc gdy będziesz przechodził na emeryturę. Sugerowanie się wynikiem symulacji (w zasadzie na początku eksperymentu) jest wg mnie błędem.

 2. Pingback: Litecoin osiągnął nowe ATH – Litecoin Polska
 3. no pięknie, jeśli się zabrało wcześnie do zbierania. Od I 2018 do X 2020 to tylko ok 17 litków, ale kto wie po ile będzie lit za 5 lat….

  Odpowiedz
 4. Cześ Prezes, dokument robi wrażenie na każdym komu go pokażę. Czy możesz dodać angielskie labelki do nagłówków tabel? Można by to podrzucić na twitterze ewangelistom litka, może twarde liczby otworzą niektórym oczy. Niechaj wiedzą, że community poważnie traktuje tego coina!

  Odpowiedz
 5. Pingback: Wietrzenie magazynów, sprzedałem wszystkie kryptowaluty – Blog o inwestowaniu
 6. Cześć, mam pytanie z innej beczki.
  Gdzie kupujesz LTC? Cały czas korzystasz z jednego miejsca i używasz do tego sprzętowego portfela?

  Odpowiedz
 7. Dlaczego nie zrealizowałeś zysków w styczniu 2017? Z pewnością doskonale wiedziałeś że to końcówka bańki i po kilku miesiącach odkupisz po dużo niższej cenie.
  Kwoty robią wrażenie, szczególnie przy tak nieznaczącej inwestycji w skali miesiąca.

  Odpowiedz
 8. Proszę jednak pamiętać że nie wszyscy są informatykami, wielu z czytających są jeszcze z czasów analogu – stąd taki formularz w „samouzupełniającym się” excelu trudno zbudować. Ciekawe czy ktoś potrafi stworzyć taką stronę (?) portal (?) dla Bitcoin Cash.

  Odpowiedz
 9. Nie zgodzę się z tym, po prostu potrzebowałem pomocy przy wpisaniu niektórych funkcji. Jak na razie sukcesywnie odkładam w interesujące krypto i w miarę % zysków idzie do góry.

  Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów 🙂

  P.S. Sugerowałem się Pana doświadczeniem i zainwestowałem w LTC, jestem bardzo zadowolony.

  Odpowiedz
  • Apropos wyjścia planujesz w okolicach kolejnej bańki, może nastepnej czy zostawiasz raczej do końca tj. emerytury bądź możliwego upadku projektu?

 10. Czy waluty o niskiej cenie (załóżmy poniżej 5 USD) ale o sporej dziennej kapitalizacji, (pierwsze top 20-30 z listy Coinmarketcap.com) będą potencjalnie dobre do tego typu projektu? Jest kilka walut które są wyceniane na kilkanaście centów, a znajdują się w pierwszej 20 i nad nimi się właśnie zastanawiam.

  Po za tym to bardzo fajny pomysł na inwestycję, dzięki.
  A plik w Excelu 20 minut robiłem, więc panowie nie marudźcie tylko do roboty 😉

  Odpowiedz
  • Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć które waluty będą dobre. Sama kapitalizacja może nie wystarczyć. Najlepiej jakby to były tanie niedoceniane waluty z dużym potencjałem.

 11. Witam, przeglądam wykres i bardzo mi się podoba podejście do tego tematu. Wszystko ładnie odwzorowane, wiadomo na czym się stoi. Sam trochę próbuję inwestować w kryptowaluty i chciałbym również prowadzić księgowość na takim wykresie. Czy mogę prosić, aby mnie poinstruować jak zrobić podobną tabelę? Próbuję tworzyć te funkcje w exelu ale niestety nie daję z tym rady. Pozdrawiam i życzę sukcesów 🙂

  Odpowiedz
  • Jeżeli próbujesz inwestować w kryptowaluty a nie potrafisz zrobić prostej tabelki w excelu to kiepsko widzę te Twoje inwestycje.

Dodaj komentarz