Giełda kryptowalut Coinbase

Litecoin Cash czyli hard fork na Litecoinie

Litecoin Cash fork

Już jutro w godzinach wieczornych ma mieć miejsce pierwszy hard fork na Litecoinie, w wyniku którego ma powstać druga waluta – Litecoin Cash (LCC). Fork ma mieć miejsce w bloku nr 1371111.

Czy to scam?

Wiele osób, w tym Charlie Lee (twórca Litecoina) twierdzi, że to scam. Trudno jednoznacznie potwierdzić albo zaprzeczyć temu twierdzeniu. Jak czytamy za Wkipedią scam to oszustwo polegające na wzbudzeniu u kogoś zaufania, a następnie wykorzystanie tego zaufania do wyłudzenia pieniędzy lub innych składników majątku. Osoba wzbudzająca fałszywe zaufanie zwykle działa na jedną z ludzkich cech charakteru, zarówno negatywnych, jak i pozytywnych, takich jak: pycha i chciwość, ale też empatia i altruizm.

Twórcy forka informują na swojej stronie litecoinca.sh, że Litecoin Cash ma być nową lepszą wersją Litecoina z niższymi opłatami. Nie zrobili nowej waluty tylko posłużyli się już istniejącą marką do stworzenia nowego coina. Dzięki temu od samego początku będą mieli dużą bazę aktywnych użytkowników. Było już wiele forków na Bitcoinie, z których tylko niektóre przetrwały. Pomysłodawcy Liteocin Casha nie robią tego z pobudek altruistycznych tylko czysto ekonomicznych, na pewno chcą na tym dobrze zarobić. Czy w sposób legalny? Są przesłanki ku temu że nie do końca tak jest, o czym może świadczyć fakt, że na początku chcieli żeby ludzie wysyłali im klucze prywatne do swoich adresów litecoinowych.

Żeby niepotrzebnie nie męczyć klawiatury podsumujmy. Pomysłodawcy nastawieni są na czysty zysk (w momencie forka mniej niż 0,65 % wszystkich monet LCC trafi na fundusz deweloperów Litecoin Cash). Widać też już kilku naśladowców próbujących wyłudzić klucze prywatne. W tym momencie powinna zapalić nam się żółta lampka. Nie ma co jednak od razu skreślać całego pomysłu. Niech rynek oceni i wyda werdykt, a wy nie dajcie się oszukać.

Jak dostać swoje Litecoin Cash

Po pierwsze i najważniejsze, nie wysyłajcie nigdy nikomu swoich kluczy prywatnych. Po drugie jak chcecie dostać Litecoin Cash to w momencie forka musicie kontrolować klucze prywatne, co oznacza że trzymanie np. Litecoinów na giełdzie nie gwarantuje otrzymania Litecoin Cash. Po forku, czyli po bloku 1371111 przelewacie swoje Litecoiny na swój nowy adres, po to żeby czasem ktoś was z nich nie okradł. Dopiero teraz jak już jesteście pewni że Litecoiny są na nowym adresie możecie wyeksportować klucze prywatne z adresów na których były Litecoiny w momencie forka. Następnie klucze prywatne importujecie do portfela Litecoin Cash. W tym momencie powinny się wam pojawić na portfelu LCC w ilości 10 razy większej niż mieliście LTC.

Podstawowe cechy Litecoin Cash (LCC)

Docelowa liczba monet 10 razy większa niż LTC czyli ma być 840 mln LCC. Litecoin Cash do zabezpieczania sieci ma korzystać z tego samego algorytmu co Bitcoin czyli SHA256, Litecoin korzysta ze Scrypt. Bloki z nagrodą 250 LCC co 2,5 min. Dostosowanie trudności kopania LCC ma być w każdym bloku.

Czy to ma sens ?

Nie wiadomo czy hard fork dojdzie do skutku i czy ktokolwiek będzie chciał kopać tą walutę. Jeżeli jednak znajdą się chętni żeby kopać LCC i będą giełdy, na których będzie można handlować Litecoin Cash to będzie oznaczało, że LCC ma swoją wartość. Dopiero wtedy będzie można ocenić czy opłaca się po nie schylać.

9 komentarzy do “Litecoin Cash czyli hard fork na Litecoinie”

 1. witam wiem że może troche puźno piszę,ale myśle że takich spuźnialskich jak ja jest wielu 🙂 doczytałem świerzo o forku i jest jeszcze szansa na otrzymanie LCC mam swoje LTC na giełdzie obecnie i czy jeżeli przeleje je na portfel na electrum to otrzymam LCC TZN w sposób jak opisał kolega powyżej? bedę wdzięczny za podpowiedz=)

  Odpowiedz
 2. Witam.
  Hard Fork Litecoina na Litecoin Cash odbył się prawidłowo i zgodnie z planem. Otrzymałem swoje LCC na portfel LCC Core zgodnie z opisem. Wszystko wydarzyło się w czasie i zgodnie z opisem strony http://www.litecoinca.sh. Litecoin Cash działa świetnie tak jak zapowiadali. Mocno kibicuje projektowi LCC. Nie jest i nie było to żadne oszustwo jak pisali inni. Pozdrawiam Kolegów którzy zaufali forkowi i maja swoje LCC które otrzymali za darmo bez rzekomej ściemy czy oszustwa.
  Ps. Widocznie komuś zależało na tym żeby ludzie tak pomyśleli, ale dlaczego …?:)
  Pozdrawiam M.

  Odpowiedz
 3. Mam dwa pytania. W którym miejscu electrum jest napisany klucz prywatny ltc
  i drugie skoro mam na electrum to aby chronić swoje ltc mam stworzyć nowe konto electrum nie posiadam innego portfela i jestę nowy na tym rynku.

  Odpowiedz
 4. Właśnie wykonałem procedurę otrzymania LCC i na portfelu nic się nie pokazało. Czy ktoś wie jak może być przyczyna?

  Odpowiedz
  • Nie przelewaj LTC na giełdę.
   Załóż sobie np. portfel na https://electrum-ltc.org/ poczekaj aż będzie fork, następnie po bloku 1371111 prześlij z powrotem LTC na ledger. Twoje LTC będą bezpieczne a Ty będziesz miał dostęp do kluczy prywatnych LCC na portfelu electrum, po zaimportowaniu ich później, jak już będzie portfel Litecoin Cash, dostaniesz LCC.

   Ważne żebyś nie eksportował kluczy prywatnych z portfela gdzie obecnie trzymasz Litecoiny, bo może się zdarzyć że ktoś będzie chciał wykorzystać tą sytuację do okradzenia Cię z LTC.

Dodaj komentarz